Я вже зареєстрований

Перейти до інформації та послуг у вашому персональному кабінеті.

Я ще не реєструвався

Ви не користуєтесь нашим інструментом? Зв'яжіться з нами, ми допоможемо вам у  будь-який час!

Вологість зерна - ключовий чинник прибутковості

Вологість зерна - ключовий чинник прибутковості

Дізнайтесь більше

Зміна клімату кожного року змушує аграріїв зважувати всі «за» та «проти» вибору сільськогосподарських культур у сівозміні. На жаль, сьогодні, негативних чинників щодо вибору кукурудзи стає все більше. «Кукурудзяний пояс» в Україні (карта 1) значним чином змінився за останні 10 років. Він почав звужуватися та зміщуватися на північ в зони Лісостепу та Полісся, за рахунок підвищення середньодобових температур та скорочення кількості опадів протягом вегетаційного періоду, а також відсутності достатньої кількості опадів протягом зими. На даний час валовий збір Сумської та Чернігівської області складає 10% та 11% відповідно, для порівняння, Полтавська область, найбільша за виробництвом даної культури, має 13%.

 

Основні фактори впливу на прибутковість – це вартість технології вирощування, а саме добрива, паливо, засоби захисту рослин, збирання та сушка. Жнива 2021 року змусили аграріїв переглянути усі процеси щодо «королеви полів».

Одним з найкритичніших показників минулої осені (збиральної кампанії) стало значне підвищення цін на природний газ, що прямо впливає на ціну сушки зерна.

Під час збору врожаю 2021 року, ціни на природний газ у серпні та вересні підвищилися у 3,7 разів, а вже у жовтні та листопаді у 5,7 разів у порівнянні з 2020 роком (див. Графік 1). Ціна на сушіння зерна за тонно-відсоток у 2021 році склала від 82 до 130 грн, а це значить, щоб досушити 10 одиниць вологості зерна кукурудзи у листопаді треба було витратити 1300 грн на тонну.

Такі ціни поставили аграрний бізнес перед вибором – або переобладнувати сушильні установки на інші види палива, або залишати врожай зимувати у полі, або витрачати великі кошти на сушку зерна. Приблизно 20% кукурудзи залишилося зимувати у полі. Наступним кроком заощадження аграріїв, безпосередньо, у питанні сушіння зерна кукурудзи, буде вибір гібридів з меншим ФАО, що дозволить зерну досягти необхідного показника вологості 14-16%, або хоча б бути максимально близьким до стандартних показників в період збору врожаю. Позитивним моментом у такому виборі буде можливість скоротити витрати на сушіння зерна. Сьогодні всі світові виробники насіннєвого матеріалу багато інвестують у розробку гібридів з такими важливими показниками, як потенціал врожайності та вологовіддача, незважаючи на більш коротке ФАО. Серед таких гібридів в портфоліо MAS Seeds є: MAS 20.A (ФАО 230), MAS 25.F (ФАО 250), MAS 23.M (ФАО 260), MAS 24.C (ФАО 280), MAS 36.A (ФАО 300), MAS 30.M (ФАО 310).

Повертаючись до погодних умов України, останні три роки були зовсім різними. Водночас, важливо порівнювати всі регіони країни, тому що погодні умови, навіть у межах області, можуть різнитися. Тим не менш, 2019 рік можна вважати більш-менш середньорічним за багатьма показниками, основні з яких: сума активних та ефективних температур, кількість опадів та днів з температурою вище 30°С. 2020 рік запам’ятався страшною посухою на всіх територіях – багато аграріїв недоотримали врожай, сфокусувавшись на гібридах з більш високим ФАО, а фермери, які віддали перевагу нижчій ФАО групі, були більш успішні.
Наступного року фокус суттєво змінився у бік гібридів з меншою групою стиглості, при цьому 2021 рік став найвологішим роком за останні 10 років. Показники сум активних та ефективних температур були нижчі за середньорічні показники. Цей рік називають ще кукурудзяним роком, при цьому вологість зерна
перевищувала всі розумні межі.

Відділ R&D компанії MAS Seeds кожного року проводить досліди щодо оцінки вологості. Цього року для допомоги нашим аграріям у виборі гібридів кукурудзи ми проаналізували усі демо-ділянки та товарні посіви і сформували таблицю з важливими показниками гібридів із нашого портфоліо. На Карті 2 зазначені результати за 2021 рік по гібриду MAS 23.M. Дані представлені лише за один рік, тому що MAS 23.M є новинкою MAS Seeds.

 

 

 

 

 

 

 

Зерно Насіння кукурудзи

A lire aussi

Кукурудза на силос

Кукурудза на силос – поживні якoсті та енергетичний профіль

Силос

Читати публікації
Продуктивніше виробництво метану з гібридами кукурудзи

Продуктивніше виробництво метану з гібридами кукурудзи

біогаз

Читати публікації
Особливості вирощування високоолеїнового соняшника

Особливості вирощування високоолеїнового соняшника

Зерно

Читати публікації